İş Başı Eğitimleri

Amaç:

Mühendis ve hekimlerimizin iş başı eğitimini öğrenip işyerlerinde uygulamaları için cesaretlendirmek.

Öğrenim Hedefleri:

Mühendis ve hekimlerimizin işbaşı eğitimi kavramını uygulayabilecek hale gelmeleri örneğe bakarak kendi başlarına işyerlerinde uygulama yapabilmeleri.

Bir diğer risk kontrol önlemi de işbaşı eğitimidir. Bu eğitim sabahları işe başlamada mümkünse her gün işçiye planlı bir şekilde 5 dakikalık konuşmalarla öncelikle o gün yapılacak işin özellikleri hakkında eğitim vermektir.

Önceden konuları belirlemenin ve 1 sene içinde verilmek istenen eğitim konularının saptanmasının yararı vardır. Öyle ki bazı iş kolları için bazı konular vazgeçilmezdir. Burada sadece eğitimi nasıl yapılması gerektiğinden bahsedilecek ve bir örnek form verilecektir.

Bu eğitimleri öncelikle iş güveliği mühendisleri ve işyeri hekimleri planlamalı ve sağlık konularını işyeri hekimi güvenlik konularını iş güvenliği uzmanı verdirtmelidir. İlla kendileri vermek durumunda değildir. Kendilerinin yetki verdiği ustabaşılar da bu eğitimi verebilir. Bir eğitimde kısa olacağı için birden fazla konu başlığı işlemekten ziyade bir konuda detaylı bilgi vermeye çalışılmalıdır. Bu eğitimler esnasında güncel olarak gelişen kazalar kıl payı yada ramak kazalar da gündeme alınmalı ve doğru ve güvenli hareketler işçiye anlatılmalıdır.

İşbaşı eğitimleri bir defa başladı mı işletmenizi başarıya ileriye götürecek çok önemli bir sistemdir. Farkında olmasanız da 2 ay 3 ay sonra bile işçinizde davranış değişikliklerini hissedeceksiniz. Yazar bu eğitimleri kendi fabrikasında denemiş ve çok olumlu sonuçlar almıştır.